شنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۷
تازه ها
شما اینجا هستید: خانه » بیمه تامین اجتماعی » پرسش و پاسخ تامین اجتماعی

پرسش و پاسخ تامین اجتماعی

imagesCACG308R

۱-می‌خواستم بدونم پدرم با ۵۸ سال سن و ۲۱سال سابقه بیمه بازنشست می‌شوند یا نه؟ پدر بیمه رانندگان برون‌شهری هستند.

برای آقایان حداقل ۶۰ سال سن و ۲۰‌سال سابقه لازم است

۲-خانم‌ها با ۲۰سال سابقه و ۴۲سال سن چند روز حقوق دریافت می‌کنند؟

۲۰روز حقوق بدون رعایت ماده ۱۱۱.

۳-چنانچه یک‌نفر تا ۸ سال بیمه تامین اجتماعی پرداخت کند و بخواهد انصراف دهد جهت ۸سال پرداخت وجهی به او تعلق می‌گیرد؟ یا قابل انتقال می‌باشد؟

در بیمه تامین اجتماعی امکان استرداد حق بیمه‌های پرداختی وجود ندارد ولی امکان انتقال آن به سایر صندوق‌های بیمه‌ای پیش‌بینی شده است.

۱۱-۴سال است در مدرسه غیرانتفاعی کار می‌کنم. مدرسه در این مدت برایم بیمه رد کرده است. آیا این بیمه‌ها برایم سابقه بازنشستگی محسوب شده است؟

بله برای شما سابقه محسوب شده و کلیه خدمات و تعهدات تامین اجتماعی شامل حال شما می‌شود.

۵-شوهرم معلولیت شدید دارد و در کارت بهزیستی او هم معلولیت شدید قید شده ۱۵ سال هم سابقه بیمه دارد و الان اصلا قادر به راه رفتن نیست. می‌خواستم ببینم می‌شود بازنشسته بشود یا از کارافتاده

براش می‌زنندکار افتاده مثل بارنشسیته است؟

اول اینکه شوهر شما بیمه تامین‌اجتماعی است یا خیر؟ دوم اینکه در صورت بیمه تامین اجتماعی، ازکارافتادگی جزو خدمات و بیمه مربوطه می‌باشد یا خیر؟ در صورتی که از کارافتادگی از تعهدات تامین اجتماعی در مورد بیمه

شوهر شما می‌باشد در صورت تشدید بیماری می‌توانید درخواست شرکت در کمیسیون پزشکی را بکنید، البته برای از کارافتادگی ناشی از کار داشتن یک‌سال سابقه در ۱۰سال قبل از کارافتادگی که ۹۰ روز آن در سال آخر

باشد نیاز است. برای بازنشستگی معلولین داشتن ۲۰سال سابقه لازم است. به قانون بازنشستگی جانبازان و معلولین عادی مراجعه کنید.

۶-می‌خواستم بدانم اگر یک مدیر بخواهد کارمندش را بیمه کند چه مبلغی باید پرداخت کند و آیا این به صورت ماهانه پرداخت می‌شود؟ در ضمن کارمند تمام‌وقت کار می‌کند.

بستگی به حقوق کارگر یا کارمند دارد. ۳۰درصد حقوق به‌عنوان حق بیمه باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. مهلت پرداخت تا آخرین روز ماه بعد می‌باشد.

۷-من در یک شرکت ساختمانی ۶سال است که مشغول به‌کار هستم و به‌طور ۲۴ساعته در کارگاه شرکت بوده‌ام ولی حدود ۶ماهه که به من حقوق نداده‌اند و می‌گویند نداریم که بدهیم و بیمه من نیز رد

می‌شود ولی قراردادی ندارم آیا از طریق اداره کار شکایت بکنم پولم را می‌گیرم؟

قرارداد کار یا کتبی است یا شفاهی و هر دو دارای اعتبار است. شما می‌توانید با ارائه مدارک لازم مبنی بر کار و اشتغال به هیات‌های حل‌اختلاف مراجعه و علیه کارفرمای خود شکایت کنید.

مرکز تامین نت آماده پاسخگویی به پرسش های  شمادر زمینه بیمه و دارایی می باشد.

منبع:tamin24.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر داده نمی شودخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به بالا