شنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۷
تازه ها

سوالات رایج

برای دریافت مستمری بازماندگان، چه شرایطی باید داشت؟

۱-    درصورت فوت بیمه­ شده بازنشسته

۲-    درصورت فوت بیمه­ شده ازکارافتاده کلی مستمری­ بگیر

۳-    درصورت فوت بیمه­ شده­ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق­ بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق ­بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد.

۱-۳- چنانچه بیمه­ شده فاقد شرایط مقرر در این بند باشد ولی حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق ­بیمه را قبل از فوت پرداخت کرده باشد.

۲-۳- درصورتیکه بیمه­ شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده، امادارای سابقه پرداخت حق­ بیمه بین یک تا بیست سال باشد. (ماده ۸۰ قانون و قانون تعیین تکلیف تأمین­ اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق ­بیمه پرداخت کرده­اند.)

۴-    در مواردی که بیمه­ شده در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری­های حرفه­ای فوت نماید.

چه کسانی واجد شرایط دریافت مستمری بازماندگان هستند؟

۱-    عیال دائم بیمه­شده متوفی

۲-    شوهر بیمه­ شده زن

مشروط بر اینکه اولاً تحت تکفل زن بوده و ثانیاً سن او از شصت سال متجاوز باشد و یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­اجتماعی ازکارافتاده بوده و در هرحال مستمری از سازمان دریافت ننماید.

۳-    فرزندان ذکور متوفی

درصورتی که سن آنان حداکثر ۱۹ سال تمام و پس از آن منحصراً درصورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شوند.

۴-    فرزندان اناث متوفی

درصورتی که فاقد شغل و شوهر باشند.

۵-    پدر و مادر متوفی

درصورتی که اولاً تحت تکفل او بوده، ثانیاً سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشکیل کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­اجتماعی ازکارافتاده باشند و در هر حال مستمری از سازمان دریافت ننمایند.

آیا درصورت فوت بیمه ­شده زن به بازماندگان او مستمری تعلق می­گیرد؟

برقراری مستمری فرزندان واجد شرایط بیمه­ شدگان زن متوفی نیز با رعایت ضوابط ذکر شده از تاریخ تصویب «قانون پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تأمین­ اجتماعی و سایر صندوق­های بازنشستگی مصوب ۵/۱۰/۱۳۸۶» بلامانع خواهد بود.

بنابراین در اجرای قانون مذکور جهت برقراری مستمری فرزند یا فرزندان بیمه­ شده زن نیازی به رعایت این که  پدر آنها در قید حیات نبوده یا تحت­تکفل زن بوده و سن او از شصت سال متجاوز یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­ اجتماعی ازکارافتاده بوده و در هرحال مستمری از سازمان دریافت نکند، نمی­باشد.

شما عزیزان میتوانید سوالات خود را با دکتر تامین در میان بگذارید

مرجع: www.tamin.irdownload

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر داده نمی شودخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به بالا