سه شنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
تازه ها
شما اینجا هستید: خانه » بیمه تامین اجتماعی » اخبار بیمه » چگونه شکایت شغلی خود را پیگیری کنیم؟

چگونه شکایت شغلی خود را پیگیری کنیم؟

kargar2

۱.هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار:
این هیئتها که در ادارات کار استانها تشکیل میشوند، به شکایات کارگران علیه کارفرمایان و برعکس در چارچوب روابط کار و ضوابط مندرج در قانون کار رسیدگی میکنند.

۲.دیوان عدالت اداری:
یکی از وظایــف و اختیارات این دیوان رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردم نسبت به آرا و تصمیمات قطعی هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار و کمیسیون‌های تشخیص مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی، کمیسیونهای پزشکی و… است. در حال حاضر رسیدگی در دیوان عدالت اداری دومرحله‌ای است. آرای دیوان برای دستگاههای اداری و ازجمله هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار و سازمان تامین‌اجتماعی لازم الاجراست.

۳.کمیســیون‌های تشــخیص مطالبــات ســازمان تامین‌اجتماعی:
این کمیسیونها وظیفه رسیدگی به اعتراضات کارفرمایان نسبت به بدهی‌های بیمه‌ای، جرائم و خساراتی را بر عهده دارند که از طرف شــعب ســازمان تامین‌اجتماعی ابلاغ میشوند. کمیسیونهای تشخیص مطالبات دارای دو مرحله بدوی و تجدید نظر هســتند. به آرای تجدید نظر و رای‌های کمیســیون بدوی در صورتی کــه در مهلت زمانی مقرر (۲۰ روز) اعتراض نشــود قطعی هستند. کارفرمایانی که نسبت به آرای قطعی کمیسیونها معترض هستند میتوانند به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

۴.کمیسیون‌های پزشــکی:

وظیفه کمیسیونهای پزشکی رسیدگی به درخواستهای پزشکی بیمه‌شدگان از قبیل تشخیص ازکارافتادگیهای کلی، جزئی و نقص عضو، تعیین درصد ازکارافتادگی، تشــخیص حوادث ناشی از کار، و بررســی استراحتهای پزشکی طولانی‌مدت است. شکایت از آرای قطعی کمیسیونهای پزشکی در دیوان عدالت اداری میسر است، ولی به لحاظ اینکه این کمیسیونها تخصصی است فقط از نظر شکلی امکان درخواست رسیدگی در دیوان وجود دارد و دیوان به موضوعات تخصصی پزشکی ورود نخواهد کرد.

۵.کمیته تشخیص مشاغل سخت و زیان‌آور:این کمیته در ادارات کار استانها تشکیل میشود و وظیفه انطباق مشاغل مشمول قانون کار را با مقررات و ضوابط ســخت و زیان‌آور دارد. این کمیته با توجه به نوع شغل و شرایط خاص آن به صورت مصداقی هر شغل را مورد بررسی قرار میدهد.

کارفرمایان محترم میتوانند برای آگاهی از جدیدترین اخبار سازمان تامین اجتماعی به مرکز تامین نت مراجعه کنند.

منبع:iranaccnews.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر داده نمی شودخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به بالا